Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri

KAHRAMANMARAŞ, ULUSLARARASI ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİ

Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri, 16-20 Kasım tarihleri arasında, 10 farklı ülkeden, 50’e yakın şair ve yazarı, 5 gün boyunca, 11 ilçede düzenlenecek yazar okur buluşmaları, şiir geceleri ve oturumlar için şehre davet etti.

“Çünkü sözümüz var” mottosuyla 16-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri, okur ile yazar arasındaki bağı güçlendirmek, gençlerle hayran oldukları yazarları buluşturmak, edebiyat kamusunda tartışma konusu olan bazı sorulara yanıt aramak ve çeşitli ülkelerdeki katılımcılar vesilesiyle de “söz alışverişi”ni hedefliyor.

Hayrettin Güngör: Şiir ve Edebiyat Günleri Bir İhtiyaçtı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri’ni düzenlemeleri fikrinin nasıl ortaya çıktığını, neden bu organizasyonu düzenleme kararı aldıklarını şöyle açıkladı: “İhtiyaç. Kahramanmaraş halkının, özellikle de gençlerin, kütüphanelerde “kitapları yırtarcasına” sevdiği dizelerin altını çizen, ilk defa Cahit Zarifoğlu şiiriyle karşılaşınca onu anlamaya çalışan, hayretlere düşen, Kemal Tahir romanını okuyarak hayaller kuran o gençlerin buna ihtiyacı var. Kitaplarda gördüğü, dergilerde okuduğu, harçlıklarından arttırdığı paralarla ulaşmaya çalıştığı şiirlerin şairlerini, romanların yazarlarını görmeye ihtiyacı var. Evet. Şiir ve Edebiyat Günleri diğer tüm kültür planlarımız gibi bu vb. ihtiyaçtan ortaya çıktı.”

Açılış Gecesi’nde Dilek Türkan Konseri

16 Kasım’da, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Açılış Gecesi’nde ilk olarak Ali Ayçil, Mevlana İdris, Mehmet Narlı, Jordi Joan Banos, Farah Chamma gibi önemli isimler şiirlerini seslendirecekler. Ardından, 8 Farklı dalda verilen Kahramanmaraş Uluslararası Edebiyat Ödülleri sahiplerini bulacak. Açılış Gecesi, insanı uzaklara götüren sesiyle Dilek Türkan konseriyle son bulacak.

Sosyal Medya Şiiri Dövecek mi, Büyük Dergiler Çağı Kapandı mı?

Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri’nde düzenlenecek “oturumlar”da bir yandan edebiyat kamusunda güncelliğini koruyan sorulara (Sosyal medya şiiri dövecek mi, büyük dergiler çağı kapandı mı vb.) yanıtlar aranırken diğer yandan da Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği edebi değerler, (Yedi Güzel Adam, Bahaettin Karakoç, Abdurrahim Karakoç vb.) hakkında yeni yorumlar getirilecek.

Âşık Mahzuni Şerif Besteleri Ses Yarışması Ödül Töreni

Büyük Ozan, Âşık Mahzuni Şerif adına düzenlenen ses yarışmasının ödül töreni, 18 Kasım 20.00’da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Yarışmada dereceye girenler performanslarını sergilerken, birbirinden güzel türküleriyle Sevcan Orhan, ödül töreni gecesine renk katacak.

Serdar Tuncer’in Sunumuyla Şiir Gecesi

19 Kasım, 19.00’da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “Şiir Gecesi”, Serdar Tuncer’in II. Yeni’nin büyük şairlerinden, halk şiiri ozanlarına kadar uzanan geniş yelpazesinden seçtiği ve okuduğu şiirlerle renklenecek.

Ve Kapanış

20 Kasım, 20.00’da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Kapanış Programı’nda ilk olarak Cengizhan Konuş, Eyyüp Akyüz, Dragana Evtimova gibi isimler şiirlerini okuyacaklar. Şiir okumalarının ardından yetişkinler, liseler, ortaokullar arası düzenlenen (şiir, deneme, öykü ve portre) yarışmalarının ödül töreni gerçekleşecek. Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri’nin kapanış programı Yücel Arzen ve Orkestrası’nın konseriyle son bulacak.